Pracovný kútik a jeho požiadavky

Pocit pohody je veľmi dôležitý. Preto radšej premerajme spálňu i niekoľkokrát, aby sme si boli naozaj istí, že v sebe ukrýva priestor navyše. Ak má naša spálňa s dvojlôžkom minimálnu plochu, teda 12m štvorcových, o vytvorení pracovného kúta radšej neuvažujme. Priestor musí byť o niečo väčší, najradšej 16 až 20m štvorcových. Spálňa musí byť dostatočne presvetlená a vzdušná. Jej optimálna orientácia podľa svetových strán je na východ, severovýchod alebo juhovýchod. Pri nedostatku denného osvetlenia volíme umelé osvetlenie. Najvhodnejšie je bodové osvetlenie pracovnej plochy, ktoré neruší spiaceho partnera.

Vlastný pracovný kút vymedzíme pevnými alebo mobilnými prvkami, napríklad optickou priečkou, závesom či zelenou kvetinovou stenou. Do interiérov sa opäť vracia paraván, zvislý panel s rôznym spôsobom stabilizácie, často spestrený maľovaným motívom alebo grafikou. Pochádza z Číny a Japonska a v Európe bol obľúbený najmä v 19. storočí. Okrem dobrého svetla patrí do pracovného kúta pracovný stôl či plocha (podľa druhu práce), polohovateľné pracovná stolička, systém políc a úložné priestory (často stačia krabice alebo zásuvky).

Niektorí výrobcovia nábytku ponúkajú integrované pracovné zostavy, ktoré na minimálnej ploche poskytujú maximálny pracovný komfort. Mávajú podobu uzavretých nábytkových kusov – skríň, ktoré sa po otvorení zmenia na pracovisko s dostatočnou pracovnou plochou, úložným priestorom a dokonalými ergonomickými parametrami. Pri realizácii pracovného kúta by sme mali pracovnému stolu a stoličke venovať najväčšiu pozornosť, lebo sa výrazne podieľajú na správnom držaní tela pri práci. Typ stola a stoličky síce závisí od druhu práce, ktorú budeme vykonávať, ale niektoré požiadavky sú pre všetky spoločné.

Podľa webu Lifehacker.com, vška pracovného stola má byť 68 – 76 cm. Niektoré stoly majú regulovateľnú nielen výšku pracovnej dosky, ale i jej sklon. Spodná hrana stola má byť zaoblená. šírka pracovného stola je 80 – 180 cm, hrúbka 60 – 80 cm. Tvarové riešenia sú rôzne – od obdĺžnikových až po zostavy v tvare písmena L alebo C. Do pracovného priestoru sa má pohodlne vojsť počítač, tlačiareň, telefón a fax. Pracovné stoly mávajú i výsuvnú plochu na uloženie klávesnice a kontajnery na kolieskach. Nezabudnime ani na orientáciu stola z hľadiska dopadu slnečných lúčov na monitor počítača. Monitor nemá byť postavený rovnobežne s oknom, aby nedošlo k nežiaducemu oslneniu.byvanie

Výška stoličky má byť taká, aby stehno a lýtko sediaceho človeka zvieralo uhol 90 stupňov. Taký istý uhol má zvierať i rameno a predlaktie položené na pracovnú plochu. Dobrá pracovná stolička má nastaviteľnú výšku a hĺbku sedacej časti, meniteľnú výšku opierok predlaktia a synchrónny dynamický pohyb chrbtovej opierky. Tieto parametre totiž umožňujú človeku dynamický posed, keď pracovná stolička kopíruje polohu tela a drží svaly v správnej polohe. Väčšina pracovných stoličiek má kolieska na uľahčenie pohybu v pracovnom priestore.
Každý domáci kutil sníva o kútiku, kde by mal poruke všetko, čo má rád. Niektoré činnosti sprevádza pracovný neporiadok, ktorý by domáca pani pred návštevou rada schovala, či sú to veci na žehlenie, šitie alebo výrobu drobných darčekov. Filatelisti, modelári i zberatelia čohokoľvek si často hľadajú kúsok plochy v byte, kde by si vytvorili malé kráľovstvo. V spálni sa pri troške dobrej vôle môže nájsť miesto i na hobby kútik. Možno postačí vhodný stôl, stolička alebo paraván a vytvoríme priestor, kde sa nám bude dobre pracovať i tvoriť.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *