Farebnosť interiéru

V každom ročnom období sa príroda odieva do iných farieb. Ich súhra vytvára príznačnú farebnú náladu. Prirodzený súzvuk farieb možno využiť aj pri zariaďovaní obytných priestorov. Narábaniu s farbami sa dá naučiť. Najlepším učiteľom je však príroda. Charakteristické farby každého ročného obdobia však spolu harmonizujú, lebo v každom ročnom období dominuje jedna základná farba.

Na jar je to žltá, v lete modrá, na jeseň červená a v zime opäť modrá. JAR prichádza s ozajstnými farebnými fanfárami. žiarivé farby kvetov, svieža zeleň a ružovohnedé púčiky zdobia lesy, lúky i záhrady. Celkový obraz dotvárajú červené tulipány, fialový orgován a žlté prvosienky. Jarné farby prírody vnesú do každého obytného priestoru i veselú a oduševnenú náladu na báze slnečnej žltej farby.

Rozhodujúce na stenách a dlážkach sú mäkké teplé farby, neutralizujúco pôsobí kamenná sivá a teplé hnedé tóny – svetlohnedá či nugátová. Farebná nádhera leta je mnohoraká a výbušná. Napriek tomu nie sú pre farebnú náladu tohto ročného obdobia typické krikľavé farby, ale lomené a tlmené odtiene: chladná vodová modrosť mora, opar, ktorý v horúce letné rána zahajuje krajinu.

Aj nežná fialová levanduľových polí, vyblednutá hnedá a sivá suchých kmeňov a popraskanej zeme dokážu navodiť neopakovateľnú atmosféru leta.

O oživenie sa stará sýta modrastá červeň prvých plodov, ostrá ružová farba ruží, ktorá sa nedá obrať o svoju výraznosť ani horúčavou a slnkom.

Nálada miestností zariadených v letných farbách je elegantná a príjemne chladná. Decentná bledosť farieb a všadeprítomná základná modrá dodávajú obytným priestorom reprezentatívny charakter, ba priam Provensálsky švih. Steny a stropy sa prednostne maľujú na mliečnobielo, kovovomodro či staroružovo, vďaka čomu pôsobia letné izby takmer vždy priestranne a svetlo.

farebnost

Striebrosivé, mätovozelené či modrobéžové podlahoviny tento dojem ešte zvýrazňujú. O farebné akcenty v letných miestnostiach sa postará malinovočervená, burgundská červená, nebovomodrá alebo smaragdovozelená. Vhodné hnedé tóny sú čokoládová či odtieň bielej kávy.

Červená a žltá sa všeobecne pokladajú za teplé farby, modrá za studenú. S prihliadnutím na základné farby ročných období môžeme teda označiť jar a jeseň za ročné obdobie teplých farieb, leto a zimu za ročné obdobia studených farieb. V praxi to značí, že v prípade potreby môžeme jarnú farbu využiť medzi jesennými farbami alebo zimnú farbu medzi letnými bez toho, aby sa výrazne narušil farebný štýl. Jarné farby pôsobia ?ľahšie a veselšie, zatiaľ? čo jesenné tóny sú sýte, zemité a ťažké. Studené odtiene v lete pôsobia vyblednuto, no v zime sa trblietavo jagajú v žiarivých pasteloch.